Kladenský rozdělovský vodojem sloužil dlouhá léta, byl odstaven v roce 1997 a nahrazen vodojemem novým. Od 30. let minulého století je jednou z nepřehlédnutelných dominant města. Výška věže je 42 metrů a nosný základ tvoří vnitřní mohutná ocelová konstrukce. V současné době prochází náročnou rekonstrukcí, která pečlivě dbá na co největší zachování původního vzhledu, ale přitom se do ní musí umístit mnoho moderních prvků a technologií.

Na první pohled má nový vodojem již jasné kontury, ochranný cihlový tubus s prosklenou horní částí, lemovanou stínícími lamelami a ukončenou měděnou střechou, ale co ukrývá uvnitř? Na prohlídku interiéru po nových patrech unikátní stavby jsme se vypravili s technickým ředitelem Středočeských vodáren panem Bohdanem Soukupem.

Opatřeni výstražnou vestou a ochranou helmou vcházíme původním monumentálním vstupním terasovým portálem do nové stavby. Přicházíme do vstupní haly věže. Výtah, který bude jezdit až do pátého patra, technici ještě dolaďují. Tak tedy pěkně po svých stoupáme po bezpečnostním schodišti vzhůru. V prvním patře se nachází technické zázemí a vzduchotechnika. V druhém patře bude serverovna. Ve třetím patře pak najdou své zázemí dispečeři, nebudou zde chybět ani šatny se sociálním zázemím a kuchyňkou.

Čtvrté patro

Přicházíme do čtvrtého patra. „Zde bude moderní dispečink Středočeských vodáren, a.s., odkud bude řízena vodohospodářská infrastruktura Kladenska a Mělnicka. To znamená dodávku vody zhruba pro 290 tisíc obyvatel a odkanalizování a čištění odpadních vod pro 180 tisíc obyvatel. Dispečink bude umět zvládat krizové situace, dokonce i katastrofy. Dále zde bude záložní dispečink, tzv. disaster recovery pro případ havárie nebo napadení dispečinku některé ze společností skupiny Veolia. Důležitou součástí je centrum kybernetické bezpečnosti, které bude dohlížet na zabezpečení IT infrastruktury skupiny Veolia. Najdeme zde také kancelář vedoucího dispečinku a malou zasedací místnost,“ říká Soukup.

Páté patro

Tyto prostory budou určeny veřejnosti, dostupné komfortně výtahem. V této části najdete expozici centra biodiversity a předváděcí centrum pro skupinu Veolia. Prostor poslouží pro výukové a vzdělávací programy určené široké veřejnosti. „Za pomocí celé řady smart technologií, inteligentních monitorů a projekcí zde budeme informovat o tom, co obnáší technologie výroby vody a odkanalizování. Kolik práce a úsilí stojí, než se kapka vody z přehrady dostane potrubím až do kohoutku našich domácností a jak náročné je znečištěnou kapku, která zmizí kamsi v odpadu, znovu vyčisti a vrátit ji zpátky do přírody a řeky,“ popisuje ředitel Bohdan Soukup.

Šesté patro

V šestém patře najdeme další prostor přístupný veřejnosti. Na tomto patře bude exkluzivní zasedací místnost a zároveň unikátní 360 stupňová vyhlídková plošina osazená informačními tablety. Do šestého patra stoupáme po obloukovém schodišti z pátého patra a přicházíme do vrcholu věže. Je zde opravdu krásný panoramatický výhled na celé České středohoří. Za dobré viditelnosti dohlédneme až na Ještěd, Ralsko, Bezděz, Milešovku…

„Stavba, jejíž základem je kruhový půdorys probíhá v termínu a bez závažných komplikací. V současné době dokončujeme stavební část, máme položenou veškerou kabeláž, umístěné rozvaděče elektřiny a věž máme zálohovanou na dieselagregát. Nejtěžší část máme za sebou. Začíná se montovat nábytek a vnitřní vestavby, začínají se instalovat technologie, probíhá montáž počítačových sítí a komponentů expozice pro veřejnost. Předpokládáme, že stavba bude dokončena a slavnostně otevřena v červnu letošního roku. Těšíme se hlavně na zájem veřejnosti, které budeme vysvětlovat taje technologie výroby vody a spojení vody s přírodou,“ dodává Soukup.


Zdroj: https://kladensky.denik.cz/zpravy_region/vodojem-se-meni-na-veolia-smart-control-tower-20190219.html